O mnie

Nazywam się Dorota Zielińska. Całe moje życie zawodowe związane jest z pomaganiem drugiemu człowiekowi – od 20 lat pracuję w szpitalu, wspieram pacjentów na skraju życia i śmierci, poddanych trudnym operacjom, cierpiącym na przewlekłe choroby zmieniające ich jakość życia. Jestem też od wielu lat koordynatorem transplantacyjnym. Jednym telefonem z informacją o dawcy narządów ofiaruję jednym nadzieję na nowe lepsze życie, drugim- rodzinom dawców narządów pokazuję w tym tragicznym momencie nową drogę w nadaniu sensu czemuś, co nie ma sensu, gdy odchodzi ich bliski.

Dialektyczna Przestrzeń to gabinet psychoterapeutyczny, w którym staram się pomóc klientom z różnymi problemami i zaburzeniami psychicznymi, zgodnie z aktualną wiedzą i kodeksem etycznym mojego zawodu.

Jestem psychologiem klinicznym w trakcie całościowego 4-letniego szkolenia z psychoterapii poznawczo-behawioralnej (CBT) w Akademii Interego w Warszawie. Ukończyłam również całościowe szkolenie z terapii dialektyczno-behawioralnej DBT COMPREHENSIVE organizowane przez Polskie Towarzystwo Terapii Dialektyczno-Behawioralnej. Nurt  ten ma największą, udowodnioną naukowo skuteczność w pracy z pacjentami z osobowością chwiejną emocjonalnie (borderline) oraz w innych problemach, którym towarzyszy dysregulacja emocji.

Ukończyłam kurs RO-DBT (radically open dialectical behavior therapy) – terapii polecanej osobom z nadmierną kontrolą, izolacją, małą elastycznością.

Zgłębiałam również tajniki Racjonalnej Terapii Zachowania (RTZ) przydatnej w pracy z pacjentami chorymi somatycznie.

Jestem członkinią Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej (PTTPB) oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno -Behawioralnej (PTTDB).

Swoją pracę poddaję regularnej superwizji oraz jako terapeuta dbt uczestniczę w cotygodniowych zespołach konsultacyjnych.

Brałam udział w wielu szkoleniach z technik uważności czy terapii schematów (Wzmacnianie trybu zdrowego dorosłego).

Od wielu lat pracuję z osobami w kryzysie psychicznym, z zaburzeniami nastroju (depresja), zaburzeniami lękowymi (lęk uogólniony, napady paniki, fobie) oraz osobami borykającymi się z problemem dysregulacji emocji.

Udzielam wsparcia klientom z trudnościami w radzeniu sobie ze stresem i napięciem oraz problemami funkcjonowania w relacjach (komunikacja, asertywność).

Kolejnym bliskim mi obszarem zawodowym jest praca z pacjentkami/parami w sytuacji okołoporodowej, przygotowanie do rodzicielstwa oraz pomoc w radzeniu sobie z problemami wychowawczymi – bliski jest mi nurt rodzicielstwa bliskości oraz Porozumienia bez Przemocy (NVC).

W swoim warsztacie pracy wykorzystuję zarówno tradycyjne metody terapii behawioralno- poznawczej oraz dialektyczno-behawioralnej wraz z treningiem umiejętności dbt, jak i techniki oparte na uważności (Mindfulness) oraz Dialogu Motywującym. Staram się dobierać metody i techniki terapeutyczne do indywidualnych potrzeb klienta, dostosowując je do Jego możliwości i oczekiwań.

Jestem absolwentką Instytutu Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (2002 r.), w 2015 roku po zdaniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego uzyskałam tytuł specjalisty w dziedzinie psychologii klinicznej. Od ponad 20 lat związana jestem z Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w Warszawie, pracując w Klinice Kardiochirurgii, a następnie Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii. Od wielu lat pracuję również jako koordynator transplantacyjny, przygotowuję w aspekcie psychologicznym oraz organizacyjnym pacjentów do transplantacji narządowych. Na co dzień pracuję z pacjentami poddanymi rozległym operacjom onkologicznym. Wspieram i edukuję pacjentów po transplantacjach, z przewlekłymi chorobami somatycznymi oraz z pacjentami borykającymi się z problemem otyłości. W gabinecie pracuję z pacjentami z całym spektrum od trudności do poważnych zaburzeń psychicznych.

W zaciszu domowym jestem mamą trzech córek, właścicielką i miłośniczką spanieli oraz wielbicielką Włoch i diety śródziemnomorskiej.

Doświadczenie